Celje je knežje mesto, zgrajeno na antični Celeji, zato kjer koli zakopljemo naletimo na ostanke preteklih civilizacij. Poleg Rimljanov so mesto zadolžili tudi grofje in knezi Celjski. Do 19 stoletja je mesto relativno životarilo. Z izgradnjo južne železnice in s prihodom prvega vlaka v Celje 1846 leta je postalo zanimivo za vlagatelje iz celotne Habsburške a po letu 1866 tudi iz celotne Avstroogrske monarhije. Število meščanov se je povečalo, mesto se je širilo, bogatelo, zgradila se je industrija in trgovina je cvetela. Trgovec Rakuš je uvedel v cesartvu prvo kataloško prodajo. Mesto pa se je prilagajalo vedno večjemu številu obiskovalcev. Privabljalo je s svojo zgodovino, prijetno klimo in okolico, v katero je spadala srebrno zelena Savinja, ki se je vila pod Miklavškim hribom.
V začetku 70 letih je na Petričku zgrajena na pobudo mladih športnikov Trim steza za mlade, ki smo se je razveselili, saj nismo vedeli za skrivnosti Petričkove hiše. Bila je predaleč iz mesta in pogosto je prihajalo do vandalizma nad igrali. Smo pa že takrat vedeli, da je redna telesna in fizična aktivnost oziroma hoja pomembna dejavnost za ohranjanje zdravja srca in ožilja kot tudi za krepitev celotnega organizma. Redna fizična aktivnost ohranja vitalnost in preprečuje vpliv številnih dejavnikov tveganja pomembnih za nastanek tudi drugih bolezni.
Hoja je najbolj fiziološka oblika obremenitve, je tudi najbolj enostavna oblika rekreacije in jo je možno izvajati v vseh letnih časih in povsod. Je poceni oblika skrbi za zdravje in dosegljiva za vse državljane, ki so sposobni hoditi. Priporočamo jo zdravim in bolnikom.
Bolniki morajo poznati svoje zdravstveno stanje in se držati priporočil zdravnika, ki bo na osnovi meritev med izvedenim obremenitvenim testiranjem na kolesu ali tekaču določil nivo obremenive med hojo oziroma med program rekreacije ali rehabilitacije. Tako bo določil za vsakega posameznika varno frekvenca srca med hojo. Tako je postala sčna frekvenca pokazatelj varne obremenitve. Takšne nasvete smo lahko že takrat dali našim srčnim bolnikom, saj smo pri njih redno izvajali testiranja, ki so dokazovala njihovo aerobno sposobnost in tudi varno obremenitev.
Bolnikom smo določili varno frekvenco srca z obremenitvenim testom na kolesu ali tekaču in jih opozarjali na težave, ki se lahko pojavijo med rekreativnimi programi. Da pa lahko pravilno svetujemo in kako se varno in kje se lahko tudi kontrolirano rehabilitirajo smo po ustanovitvi koronarnega kluba v Celju 1984 leta iskali primerno mesto kjer bi se takšni bolniki varno, redno in na dostopen način obremenjavali, vse letne čase.
Kot Celjani smo pozanli skrite poti na Anski in Miklavški hrib. Tako smo lahko že pred 35 leti v Celju, s podporo Mestne občine Celje zaradi posluha župna gospoda Stepišnika in Ing gradb. Jožeta Smodile pričeli z načrtovanjem srčne poti. Poimenovali smo jo Srčna Trim pot.